Zlatá medaile pro šesťáky!

Knižní veletrh Svět knihy se i letos stal ideálním místem pro zápolení pěti nejlepších čtenářských týmů z různých míst republiky, které v rámci soutěže Souboj čtenářů postoupily z online kola do celostátního finále (viz předchozí článek o online kole Souboje čtenářů).

10. 5. 2019 se šesťáci z Hlucháku setkali na pražském Výstavišti nejen s dalšími čtyřmi nejlepšími týmy, ale také s náročnou porotou, která měla připravených pět otázek na každou z pěti soutěžních knih. Ve 13 hodin vypukl opravdový čtenářský souboj – jednotlivé desetičlenné skupiny se snažily odpovědět co nejrychleji a nejpřesněji, jedinými pomocníky mohly být zápisky o četbě. Děti přijely výborně připravené, napětí rostlo, porota zapisovala každé slovo… Naši šesťáci soutěžili s obrovským nasazením, vědomosti jednotlivců se sčítaly a po rychlé vzájemné poradě tým sepsal odpověď na tabulku, po ní následovaly další a další otázky a odpovědi. Sedmdesát minut náročného republikového klání potom vystřídalo neméně napínavé čekání na sečtení bodů. A verdikt poroty? „Absolutními vítězi se stávají děti ze ZŠ 8. května Šumperk – Hluchák vítězí!“ Radostné jásání v našich řadách si umíte jen těžko představit – štěstí v očích, focení, diplom, přebírání cen, první telefonáty rodinám…

A to úplně nejvíc? Hrdost, že to dokázali, že veliká tříměsíční práce stála za to, že tým zmůže víc než jednotlivec a že fair play je cesta sice náročná, ale jediná správná. Že každý knižní příběh má moc provázet nás našimi skutečnými životy: někdy rozesmát, jindy poučit, klást otázky nebo třeba nabízet některé odpovědi, vždycky ale má co říct – a to naši „literární zlatokopové“ 😊 už dobře vědí!

 

D. Ondráčková, E. Suchanová, A. Havlíčková

Mohlo by vás zajímat...