Šesťáci v Souboji čtenářů druzí v republice

V pondělí 15. 4. 2019 se konalo online kolo čtenářské soutěže Souboj čtenářů. Z celé ČR se účastnilo celkem 120 týmů žáků základních škol i gymnázií, naše škola v této obrovské konkurenci obsadila úžasné 2. místo!! (www.rostemesknihou.cz) Děti prokazovaly čtenářskou gramotnost, pečlivou znalost textu a schopnost orientace v něm, neméně týmovou práci.

Od února se dvacet pět našich šesťáků pečlivě připravovalo – v pěti skupinkách četli celkem pět soutěžních titulů, vytvářeli si zápisky o četbě, spolu navzájem i s vyučujícími diskutovali o přečteném. Pro online kolo pořadatelé sestavili 25 soutěžních otázek, které se v 10:00 objevily na monitorech počítačů a literární soupeření vypuklo… Děti pohotově promýšlely odpovědi na otázky, radily se mezi sebou, podrobnosti či upřesnění dohledávaly ve svých poznámkových blocích, které si o četbě celé dva měsíce vedly. Bez pomoci dospělých své odpovědi nejen formulovaly, ale i zapisovaly, a to vše tak, aby nepřekročily časový limit. Ten byl třicetiminutový, hodnotila se jak přesnost odpovědí, tak i čas odeslání. Pak už jen dva dny napětí v očekávání výsledkové listiny…

Naši šesťáci svou přípravu i samotnou soutěž zvládli skvěle, ve velké konkurenci se probojovali do finále, které se se koná v rámci knižního veletrhu Svět knihy na Výstavišti Praha 10. května. Prožili ale hlavně zkušenost s náročnou prací přinášející výsledky, naučili se pozorně číst a o čteném přemýšlet; stejně tak se přesvědčili o síle týmové spolupráce. To vše jsou – pro budoucí studium i pro celý život – skvělé devízy!

Šesťákům gratulujeme a držíme palce ve finále!!

D. Ondráčková, E. Suchanová, A. Havlíčková, „trenérky“ letošního týmu

Mohlo by vás zajímat...